baystateparent's Best of 2017 Winners

Staff Writer
Baystateparent Magazine

[caption id="attachment_10789" align="aligncenter" width="797"]

Family Fun

Best Campground Winner: Jellystone Park

30 River Rd., Sturbridge

(508) 347-9570

Runner-up: Pine Acres Family Camping Resort

203 Bechan Rd., Oakham

(508) 882-9509

Best Fair, Festival or Special Event Winner: The Big E

Sept 15-Oct.

11305 Memorial Ave., West Springfield

(413) 737-2443

Runner-up: stART on the Street, Sunday, Sept. 17

Park Avenue, Worcester

Best Family Indoor Attraction Winner: EcoTarium

222 Harrington Way, Worcester

(508) 929-2700

Runner-up: Sky Zone, Westborough

290 Turnpike Rd.

(508) 870-5867

Best Family Outdoor Attraction Winner: Davis Farmland

145 Redstone Hill Rd., Sterling

(978) 422-6666

Runner-up: Old Sturbridge Village

1 Old Sturbridge Village Rd.

(800) 733-1830

Best Hiking Trail Winner: Purgatory Chasm

198 Purgatory Rd., Sutton

(508) 234-3733

Runner-up: Wachusett Mountain State Reservation

345 Mountain Rd., Princeton

(978) 464-2987

Best Massachusetts Beach Destination Winner: Cape Cod

Runners-up: Salisbury Beach, Salisbury; Wingaersheek Beach, Gloucester

Best Movie Theatre Winner: Blackstone Valley 14: Cinema de Lux

The Shoppes at Blackstone Valley

70 Worcester-Providence Tpke., Millbury

(800) 315-4000

Runner-up: West Boylston Cinema

101 W Boylston St., West Boylston

508-835-8888

Best MuseumWinner: Museum of Science

1 Science Park, Boston

(617) 723-2500

Runner-up: EcoTarium

222 Harrington Way, Worcester

(508) 929-2700

Best New England Vacation Winner: Cape Cod

Runner-up: North Conway, NH

Best Pick Your Own Orchard Winner: Tougas Farm

234 Ball St., Northborough

(508) 393-6406

Runner-up: Brookfield Orchards

12 Lincoln Rd., North Brookfield(508) 867-6858

Best Place to Picnic Winner: Purgatory Chasm

198 Purgatory Rd., Sutton

(508) 234-3733

Runner-up: Moore State Park

1 Sawmill Rd., Paxton

(508) 792-3969

Best Ski/Boarding or Tubing PlaceWinner: Wachusett Mountain

345 Mountain Rd., Princeton

(978) 464-2987

Runner-up: Ski Ward

1000 Main St., Shrewsbury

(508) 845-1797

[caption id="attachment_10791" align="aligncenter" width="792"]

Parties, Activities, Learning

Best Afterschool ProgramWinner: Girls Inc. of Worcester

25 Providence St.

(508) 755-6455

Runner-up: artReach

322 West Boylston St., Worcester

(774) 262-3953

Best Art Studio Winner: Claytime

124 Boston Tpke., Shrewsbury

(508) 798-9950

Runner-up: artReach

322 West Boylston St., Worcester

(774) 262-3953

Best Birthday Party Entertainer Winner: Magic World

149 Memorial Dr., Shrewsbury

(508) 842-2177

Runner-up: Magician Steven Craig

(800) 345-8335

Best Birthday Party Venue Winner: artReach

322 West Boylston St., Worcester

(774) 262-3953

Runner-up: Playtown Express

150 Cordaville Rd., Southborough

(508) 480-0022

Best Childcare Winner: Shrewsbury Children’s Center

138 N Quinsigamond Ave., Shrewsbury

(508) 755-3922

Runner-up: God’s Little Children Preschool & Kindergarten

574 Lake St., Shrewsbury

(508) 792-3535

Best Children’s Library Winner: Shrewsbury Public Library

609 Main St.

Library Runner-up: Worcester Public Library

3 Salem Square

Best Dance Studio Winner: Greendale Dance Academy

15 Ararat St., Worcester

(508) 854-1434

Runner-up: H&H Dance Academy

175 W Main St., Millbury

(508) 865-0083

Best Day Camp Winner: WPI Sports Camps

Worcester Polytechnic Institute

100 Institute Rd.

(508) 831-4900

Runner-up: Girls Inc. of  Worcester

25 Providence St.

(508) 755-6455

Best Gymnastics Studio Winner: Giguere Gymnastics, Leicester

148 Main St., Cherry Valley

(508) 892-3797

Runner-up: Gymnastics Learning Center

574 Lake St, Shrewsbury

(508) 792-1551

Best Local Gym or Exercise Facility Winner: Greendale Family Branch YMCA

75 Shore Dr., Worcester

(508) 852-6694

Runner-up: Fitness Asylum

56 Summer St., Shrewsbury(Also in Boylston, Hudson)

(617) 967-0042

Best Martial Arts Studio Winner: Sterling Martial Arts

15 Industrial Dr., Sterling

(978) 422-7655

Runner-up: MJA Martial Arts

559 Main St., Sturbridge

(508) 455-4253

Best Music School Winner: Worcester Music Academy

9 Irving St., Worcester

(508) 635-6900

Runner-up: Pakachoag Music School

203 Pakachoag St., Auburn

(508) 791-8159

Best Parent/Child Class Winner: Metrowest Yoga

69 Milk St. #100, Westborough (Also in Worcester)

(508) 366-5025

Runner-up: Gymnastics Learning Center

574 Lake St, Shrewsbury

(508) 792-1551

Best Parochial School Winner: St. Peter-Marian

781 Grove St., Worcester

(508) 852-5555

Runner-up: St. Mary’s Schools

50 Richland St., Worcester

(508) 753-1170

Best Party Rental Winner: Magic World

149 Memorial Dr., Shrewsbury

(508) 842-2177

Runner-up: Toomey’s Rental

35 Park Ave., Worcester

(508) 791-2383

Best Preschool Winner: Saint Peter Central Catholic School, Worcester

865 Main St., Worcester

(508) 791-6496

Runner-up: St. Mary’s Schools

50 Richland St., Worcester

(508) 753-1170

Best Private School Winner: St. Peter-Marian

781 Grove St., Worcester

(508) 852-5555

Runner-up: Saint John’s High School

378 Main St., Shrewsbury

Best Skating Rink Winner: Buffone Skating Rink

284 Lake Ave., Worcester

(508) 799-0910f

Runner-up: New England Sports Center

121 Donald Lynch Blvd., Marlborough

(508) 229-2700

Best Sleep Away Camp Winner: WPI Frontiers

Worcester Polytechnic Institute

100 Institute Rd.

(508) 831-4900

Runner-up: Camp Putnam

141 Rutherford Rd., New Braintree

(508) 867-6895

Best Theatre Program/CampWinner: The Hanover Theatre Youth Summer Program

2 Southbridge St., Worcester

(877) 571-7469

Runner-up: Apple Tree Arts

1 Grafton Common, Grafton

(508) 839-4286

Special Needs

Best Advocacy Organization Winner: Seven Hills Foundation

81 Hope Ave., Worcester

(508) 755-2340

Runner-up: The Whole Child, Inc.

2 Maple Ave, Upton

(508) 603-1711

Best After School Program Winner: The Children’s Workshop (multiplelocations)

Runner-up: Oakham Country Day School

971 Old Turnpike Rd.

(508) 882-3198

Best Camp Winner: WPI Summer Camps

Worcester Polytechnic Institute

100 Institute Rd.

(508) 831-4900

Runner-up: YMCA of Central Massachusetts (multiple locations)

Best Museum/AttractionWinner: Davis Farmland

145 Redstone Hill Rd., Sterling

(978) 422-6666

Runner-up: Museum of Science

1 Science Park, Boston

(617) 723-2500

Special Needs Services Winner: Seven Hills Foundation

81 Hope Ave., Worcester

(508) 755-2340

Runner-up: The Whole Child, Inc.

2 Maple Ave, Upton

(508) 603-1711

Best Speech-Language Therapy Winner: Speech & Language Specialties

364 Boston Turnpike Road, Suite 1A, Shrewsbury

(508) 757-6981

Runner-up: Worcester Center for Expressive Therapy

(774) 243-7992

Best Therapy Facility Winner: Seven Hills Foundation

81 Hope Ave., Worcester

(508) 755-2340

Runners-up (tie): The Whole Child, Inc.

2 Maple Ave, Upton

(508) 603-1711t

Worcester Center for Expressive Therapy

(774) 243-7992

[caption id="attachment_10792" align="aligncenter" width="795"]

Businesses & Services

Best Bank Winner: Commerce Bank (multiple locations)

Runner-up: Webster Five Bank (multiple locations)

Best Bike Shop Winner: Landry’s Bicycles (multiple

locations)

Runner-up: Barney’s Bicycle

582 Park Ave., Worcester

(508) 799-2453

Best Book Store/Independent Winner: Tatnuck Bookseller

18 Lyman St.,

Westborough

(508) 366-4959

Runner-up: Annie’s Book Stop of Worcester

65 James St.

(508) 796-5613

Best Car Dealer Winners (tie): Lundgren Honda of Auburn

163 Washington St.

(855) 230-0305

Patrick Motors Inc. (multiple locations)

Runner-up: Mill Street Motors

253 Mill St., Worcester

(508) 799-2622

Best Car Wash Winner: Ernie’s Auto Wash (multiple locations)

Runner-up: ScrubaDub Car Wash (multiple locations)

Best Children’s Photographer Winner: Tiny Toes and Little Bows Photography

177 Gardner Rd., Hubbardston

(978) 754-1054

Runner-up: Katrina Lawton Photography

99 Shrewsbury St., Worcester

(508) 713-6684

Best Consignment Store Winner: Children’s Orchard

18 Lyman St., Westborough

(508) 366-5437

Runner-up: Smarty Pants Children’s Consignment, Auburn

850 Southbridge St.

508-832-0066

Best Credit Union Winner: Digital Federal Credit Union (multiple locations)

Runner-up: Worcester Credit Union

520 West Boylston St., Worcester

Best Flower Shop Winner: Danielson Florist

660 Main St., Shrewsbury

(508) 842-8992

Runner-up: La Jolie Fleur

263 Park Ave., Worcester

(508) 752-2272

Best Haircut for Kids Winner: Snip-its Haircuts for Kids (multiple locations)

Runner-up: Matt’s at the Buzzer Barbershop

118 Elm St., Millbury

(508) 865-2047

Best Health Insurance Company Winner: Blue Cross Blue Shield of MA

(800) 262-BLUE

Runner-up: Fallon Community Health Plan

20 Boston Tpke., Shrewsbury

(800) 868-5200

Best Home Appliances Winner: Percy’s

19 Glennie St., Worcester

(508) 438-6800

Runner-up: Whitco

140 Main St., Spencer

(508) 885-9343

Best Home Heating Winner: Peterson Oil

75 Crescent St., Worcester

(508) 368-1000

Runner-up: ckSmith Superior

99 Crescent St., Worcester

(508) 753-1475

Best Home/Auto Insurance Company Winner: The Commerce Insurance

Company, Webster

211 Main St.

(800) 922-8276

Runner-up: Sullivan, Garrity & Donnelly/Marshall & Diggins (multiple locations)

(800) 287-8501

Best Jewelry Store Winner: Sach’s Jewelers

180 Boston Tpke., Shrewsbury

(508) 792-2300

Runner-up: Sharfmans Jewelers

19 Glennie St. B, Worcester

(508) 791-2211

Best LandscapingWinner: Woody’s Lawn Service, Millbury

(508) 667-5033

Runner-up: Green Boys Landscapes

220 Sturbridge Rd., Charlton

(774) 230-2940

Best Mom’s Salon or Spa Winner: Tu Moda

574 Pleasant St., Worcester

(508) 754-1513

Runner-up: Simple Indulgence Day Spa

598 Main St., Fiskdale

(508) 347-5505

Best Pet Store Winner: Gibson’s Pet Store

994 Grafton St., Worcester

(508) 926-8628

Runner-up: Ellie’s Pet Barn

785B Main St., Holden

(508) 829-8200

Best Shopping Center/Mall Winner: Shoppes At Blackstone Valley

70 Worcester-Providence Tpke., Millbury

(617) 232-8900

Runner-up: Natick Collection

1245 Worcester St., Natick

(508) 655-4800

Best Store for Kids’ Clothes Winner: Children’s Orchard

18 Lyman St., Westborough

(508) 366-5437

Runner-up: Button Tree Kids

1102 Pleasant St., Worcester

(508) 926-8710

Best Tire Store Winner: C&R Tire

111 Randolph Rd., Worcester

(508) 852-6464

Runner-up: Harding Tire

180 Harding St., Worcester

(774) 670-5137

Best Women’s Boutique Winner: French Twist

1098 Pleasant St., Worcester

(774) 437-9192

Runner-up: Boutique Paisley

40 N Main St., North Grafton

(508) 730-8585

[caption id="attachment_10793" align="aligncenter" width="800"]

Food & Dining

Best Bakery Winner: Gerardo’s (multiple locations)

Runner-up: The Queens Cups

56 Water St., Worcester

(508) 459-9600

Best Breakfast Spot Winner: Lou Roc’s Diner

1074 W Boylston St., Worcester

(508) 852-6888

Runner-up: Birch Tree Bread Company

138 Green St. #5, Worcester

(774) 243-6944

Best Buffet Winner: Nancy Chang

372 Chandler St., Worcester

(508) 752-8899

Runner-up: Jasmine Restaurant

711 Southbridge St., Auburn

(508) 832-8868

Best Burger Place Winner: The Fix Burger Bar

106 Grove St., Worcester

(774) 823-3327

Runner-up: Wild Willy’s Burger’s

317 W Boylston St., Worcester

(508) 459-2088

Best Frozen Yogurt Shop Winner: Wooberry

141 Highland St., Worcester

(508) 907-2482

Runner-up: Swirls & Scoops

68 Worcester St., North Grafton

(508) 839-9036

Best Hot Dog Stand Winner: Hot Dog Annie’s

244 Paxton St., Leicester

(508) 892-9059

Runner-up: Coney Island

158 Southbridge St., Worcester

(508) 753-4362

Best Ice Cream Stand Winner: Meola’s Wayside Ice Cream (multiple

locations)

Runner-up: West End Creamery

481 Purgatory Rd., Whitinsville

(508) 234-2022

Best Kids’ Meals Winner: Red Rock Grill & Bar

66 W Main St., Upton

(508) 529-0500

Runner-up: Annie’s Country Kitchen

140 Main St., Sturbridge

(508) 347-2320

Best Pizza Place Winner: Antonio’s Pizza By The Slice

268 Chandler St., Worcester

(774) 530-6000

Runner-up: Rail Trail Flatbread Co.

33 Main St., Hudson

(978) 293-3552

Best Place for Family Dinner Winner: Boynton Restaurant

119 Highland St., Worcester

(508) 756-8458

Runner-up: O’Connor’s Restaurant

1160 W Boylston St., Worcester

(508) 853-0789o

Best Restaurant Winner: The Sole Proprietor

118 Highland St., Worcester

(508) 798-3474

Runner-up: O’Connor’s Restaurant

1160 W Boylston St., Worcester

(508) 853-0789

Restaurant for Families with Allergies Winner: Il Forno, West Boylston

65 W Boylston St.

(508) 835-3700

Runner-up: Red Rock Grill & Bar

66 W Main St., Upton

(508) 529-0500

Health & Wellness

Animal Hospital Winner: Cummings Veterinary Medical Center at Tufts

55 Willard St., North Grafton

(508) 839-5395

Runner-up: Putnam Veterinary Clinic

824 Main St, Shrewsbury

(508) 842-6498

Boarding/Kennel Winner: The Barkwood Inn

462 Worcester Rd., Charlton

(508) 248-7474

Runner-up: Daltons Cherrywood Kennel

780 Grafton St., Shrewsbury

(508) 755-5551

Best Dog Groomer Winner: Woof Pet Resort

394 Boston Tpke., Shrewsbury

(508) 842-9663

Runner-up: The Pampered Pet

711 Pleasant St., Paxton

(508) 799-6176

Fertility Practice Winner: Brigham and Women’s

(888) 761-3413

Runner-up: IVF New England (multiple locations)

Best Hospital Winner: UMass Memorial Health Care (multiple locations)

(508) 334-1000

Runner-up: St. Vincent Hospital

123 Summer St., Worcester

(508) 363- 5000

Best OB/GYN Practice Winner: Women’s Health of Central MA (multiple

locations)

Runner-up: Shrewsbury OB/GYN

555 Main St., 2nd Floor, Shrewsbury

(508) 842-2010

Best Optometrist or Ophthalmologist Winner: Reliant/Southboro Medical

Group

24-28 Newton St., Southborough

(508) 481-5500

Runners-up (tie): Dr. Pamela Anderson, Worcester Ophthalmology Associates

25 Oak Ave., Worcester

(508) 421-2010

Shrewsbury Family Eyecare

58 Main St. # A, Shrewsbury

(508) 845-6414

Best Orthodontist Winner: Central Massachusetts Orthodontic Associates, Worcester,

100 MLK Jr. Blvd., Suite 500

(508) 753-2489

Runner-up: Lahair & Gallagher Pediatric Dentistry & Orthodontics

102 Shore Dr., Suite 302, Worcester

(508) 854-9994

Best Pediatric Dentist Winner: Dr. Tony Saito

67 West Boylston St., West Boylston

(508) 835-6752

Runner-up: Lahair & Gallagher Pediatric Dentistry & Orthodontics

102 Shore Dr., Suite 302, Worcester

(508) 854-9994

Best Pediatrician Winner: Child Health Associates

105 Millbury St., Auburn

(508) 832-9691

Runner-up: Reliant Medical Group Pediatrics (multiple locations)

(800) 283-2556

Best Veterinarian Winner: Sturbridge Veterinary Hospital

6 Cedar St., Sturbridge

(508) 347-7374

Runner-up:Riverlin Animal Hospital

287 Riverlin St., Millbury

(508) 865-4075