You voted and we counted! Here are the people, places, and things you voted as the Best of 2017.

[caption id="attachment_10789" align="aligncenter" width="797"] Best Family Indoor Attraction Winner: EcoTarium[/caption]
Family Fun
Best Campground Winner: Jellystone Park
30 River Rd., Sturbridge
(508) 347-9570

Runner-up: Pine Acres Family Camping Resort
203 Bechan Rd., Oakham
(508) 882-9509

Best Fair, Festival or Special Event Winner: The Big E
Sept 15-Oct.
11305 Memorial Ave., West Springfield
(413) 737-2443

Runner-up: stART on the Street, Sunday, Sept. 17
Park Avenue, Worcester

Best Family Indoor Attraction Winner: EcoTarium
222 Harrington Way, Worcester
(508) 929-2700

Runner-up: Sky Zone, Westborough
290 Turnpike Rd.
(508) 870-5867

Best Family Outdoor Attraction Winner: Davis Farmland
145 Redstone Hill Rd., Sterling
(978) 422-6666

Runner-up: Old Sturbridge Village
1 Old Sturbridge Village Rd.
(800) 733-1830

Best Hiking Trail Winner: Purgatory Chasm
198 Purgatory Rd., Sutton
(508) 234-3733

Runner-up: Wachusett Mountain State Reservation
345 Mountain Rd., Princeton
(978) 464-2987

Best Massachusetts Beach Destination Winner: Cape Cod
Runners-up: Salisbury Beach, Salisbury; Wingaersheek Beach, Gloucester

Best Movie Theatre Winner: Blackstone Valley 14: Cinema de Lux
The Shoppes at Blackstone Valley
70 Worcester-Providence Tpke., Millbury
(800) 315-4000

Runner-up: West Boylston Cinema
101 W Boylston St., West Boylston
508-835-8888

Best MuseumWinner: Museum of Science
1 Science Park, Boston
(617) 723-2500

Runner-up: EcoTarium
222 Harrington Way, Worcester
(508) 929-2700

Best New England Vacation Winner: Cape Cod
Runner-up: North Conway, NH

Best Pick Your Own Orchard Winner: Tougas Farm
234 Ball St., Northborough
(508) 393-6406

Runner-up: Brookfield Orchards
12 Lincoln Rd., North Brookfield(508) 867-6858

Best Place to Picnic Winner: Purgatory Chasm
198 Purgatory Rd., Sutton
(508) 234-3733

Runner-up: Moore State Park
1 Sawmill Rd., Paxton
(508) 792-3969

Best Ski/Boarding or Tubing PlaceWinner: Wachusett Mountain
345 Mountain Rd., Princeton
(978) 464-2987

Runner-up: Ski Ward
1000 Main St., Shrewsbury
(508) 845-1797


[caption id="attachment_10791" align="aligncenter" width="792"] Best Theatre Program/Camp Winner: The Hanover Theatre Youth Summer Program[/caption]
Parties, Activities, Learning
Best Afterschool ProgramWinner: Girls Inc. of Worcester
25 Providence St.
(508) 755-6455

Runner-up: artReach
322 West Boylston St., Worcester
(774) 262-3953

Best Art Studio Winner: Claytime
124 Boston Tpke., Shrewsbury
(508) 798-9950

Runner-up: artReach
322 West Boylston St., Worcester
(774) 262-3953

Best Birthday Party Entertainer Winner: Magic World
149 Memorial Dr., Shrewsbury
(508) 842-2177

Runner-up: Magician Steven Craig
(800) 345-8335

Best Birthday Party Venue Winner: artReach
322 West Boylston St., Worcester
(774) 262-3953

Runner-up: Playtown Express
150 Cordaville Rd., Southborough
(508) 480-0022

Best Childcare Winner: Shrewsbury Children’s Center
138 N Quinsigamond Ave., Shrewsbury
(508) 755-3922

Runner-up: God’s Little Children Preschool & Kindergarten
574 Lake St., Shrewsbury
(508) 792-3535

Best Children’s Library Winner: Shrewsbury Public Library
609 Main St.

Library Runner-up: Worcester Public Library
3 Salem Square

Best Dance Studio Winner: Greendale Dance Academy
15 Ararat St., Worcester
(508) 854-1434

Runner-up: H&H Dance Academy
175 W Main St., Millbury
(508) 865-0083

Best Day Camp Winner: WPI Sports Camps
Worcester Polytechnic Institute
100 Institute Rd.
(508) 831-4900

Runner-up: Girls Inc. of  Worcester
25 Providence St.
(508) 755-6455

Best Gymnastics Studio Winner: Giguere Gymnastics, Leicester
148 Main St., Cherry Valley
(508) 892-3797

Runner-up: Gymnastics Learning Center
574 Lake St, Shrewsbury
(508) 792-1551

Best Local Gym or Exercise Facility Winner: Greendale Family Branch YMCA
75 Shore Dr., Worcester
(508) 852-6694

Runner-up: Fitness Asylum
56 Summer St., Shrewsbury(Also in Boylston, Hudson)
(617) 967-0042

Best Martial Arts Studio Winner: Sterling Martial Arts
15 Industrial Dr., Sterling
(978) 422-7655

Runner-up: MJA Martial Arts
559 Main St., Sturbridge
(508) 455-4253

Best Music School Winner: Worcester Music Academy
9 Irving St., Worcester
(508) 635-6900

Runner-up: Pakachoag Music School
203 Pakachoag St., Auburn
(508) 791-8159

Best Parent/Child Class Winner: Metrowest Yoga
69 Milk St. #100, Westborough (Also in Worcester)
(508) 366-5025

Runner-up: Gymnastics Learning Center
574 Lake St, Shrewsbury
(508) 792-1551

Best Parochial School Winner: St. Peter-Marian
781 Grove St., Worcester
(508) 852-5555

Runner-up: St. Mary’s Schools
50 Richland St., Worcester
(508) 753-1170

Best Party Rental Winner: Magic World
149 Memorial Dr., Shrewsbury
(508) 842-2177

Runner-up: Toomey’s Rental
35 Park Ave., Worcester
(508) 791-2383

Best Preschool Winner: Saint Peter Central Catholic School, Worcester
865 Main St., Worcester
(508) 791-6496

Runner-up: St. Mary’s Schools
50 Richland St., Worcester
(508) 753-1170

Best Private School Winner: St. Peter-Marian
781 Grove St., Worcester
(508) 852-5555

Runner-up: Saint John’s High School
378 Main St., Shrewsbury

Best Skating Rink Winner: Buffone Skating Rink
284 Lake Ave., Worcester
(508) 799-0910f

Runner-up: New England Sports Center
121 Donald Lynch Blvd., Marlborough
(508) 229-2700

Best Sleep Away Camp Winner: WPI Frontiers
Worcester Polytechnic Institute
100 Institute Rd.
(508) 831-4900

Runner-up: Camp Putnam
141 Rutherford Rd., New Braintree
(508) 867-6895

Best Theatre Program/CampWinner: The Hanover Theatre Youth Summer Program
2 Southbridge St., Worcester
(877) 571-7469

Runner-up: Apple Tree Arts
1 Grafton Common, Grafton
(508) 839-4286


Special Needs
Best Advocacy Organization Winner: Seven Hills Foundation
81 Hope Ave., Worcester
(508) 755-2340

Runner-up: The Whole Child, Inc.
2 Maple Ave, Upton
(508) 603-1711

Best After School Program Winner: The Children’s Workshop (multiple locations)

Runner-up: Oakham Country Day School
971 Old Turnpike Rd.
(508) 882-3198

Best Camp Winner: WPI Summer Camps
Worcester Polytechnic Institute
100 Institute Rd.
(508) 831-4900

Runner-up: YMCA of Central Massachusetts (multiple locations)

Best Museum/AttractionWinner: Davis Farmland
145 Redstone Hill Rd., Sterling
(978) 422-6666

Runner-up: Museum of Science
1 Science Park, Boston
(617) 723-2500

Special Needs Services Winner: Seven Hills Foundation
81 Hope Ave., Worcester
(508) 755-2340

Runner-up: The Whole Child, Inc.
2 Maple Ave, Upton
(508) 603-1711

Best Speech-Language Therapy Winner: Speech & Language Specialties
364 Boston Turnpike Road, Suite 1A, Shrewsbury
(508) 757-6981

Runner-up: Worcester Center for Expressive Therapy
(774) 243-7992

Best Therapy Facility Winner: Seven Hills Foundation
81 Hope Ave., Worcester
(508) 755-2340

Runners-up (tie): The Whole Child, Inc.
2 Maple Ave, Upton
(508) 603-1711t

Worcester Center for Expressive Therapy
(774) 243-7992



[caption id="attachment_10792" align="aligncenter" width="795"] Best Consignment Store Winner: Children's Orchard[/caption]
Businesses & Services
Best Bank Winner: Commerce Bank (multiple locations)

Runner-up: Webster Five Bank (multiple locations)

Best Bike Shop Winner: Landry’s Bicycles (multiple
locations)

Runner-up: Barney’s Bicycle
582 Park Ave., Worcester
(508) 799-2453

Best Book Store/Independent Winner: Tatnuck Bookseller
18 Lyman St.,
Westborough
(508) 366-4959

Runner-up: Annie’s Book Stop of Worcester
65 James St.
(508) 796-5613

Best Car Dealer Winners (tie): Lundgren Honda of Auburn
163 Washington St.
(855) 230-0305

Patrick Motors Inc. (multiple locations)

Runner-up: Mill Street Motors
253 Mill St., Worcester
(508) 799-2622

Best Car Wash Winner: Ernie’s Auto Wash (multiple locations)

Runner-up: ScrubaDub Car Wash (multiple locations)

Best Children’s Photographer Winner: Tiny Toes and Little Bows Photography
177 Gardner Rd., Hubbardston
(978) 754-1054

Runner-up: Katrina Lawton Photography
99 Shrewsbury St., Worcester
(508) 713-6684

Best Consignment Store Winner: Children’s Orchard
18 Lyman St., Westborough
(508) 366-5437

Runner-up: Smarty Pants Children’s Consignment, Auburn
850 Southbridge St.
508-832-0066

Best Credit Union Winner: Digital Federal Credit Union (multiple locations)

Runner-up: Worcester Credit Union
520 West Boylston St., Worcester

Best Flower Shop Winner: Danielson Florist
660 Main St., Shrewsbury
(508) 842-8992

Runner-up: La Jolie Fleur
263 Park Ave., Worcester
(508) 752-2272

Best Haircut for Kids Winner: Snip-its Haircuts for Kids (multiple locations)

Runner-up: Matt’s at the Buzzer Barbershop
118 Elm St., Millbury
(508) 865-2047

Best Health Insurance Company Winner: Blue Cross Blue Shield of MA
(800) 262-BLUE

Runner-up: Fallon Community Health Plan
20 Boston Tpke., Shrewsbury
(800) 868-5200

Best Home Appliances Winner: Percy’s
19 Glennie St., Worcester
(508) 438-6800

Runner-up: Whitco
140 Main St., Spencer
(508) 885-9343

Best Home Heating Winner: Peterson Oil
75 Crescent St., Worcester
(508) 368-1000

Runner-up: ckSmith Superior
99 Crescent St., Worcester
(508) 753-1475

Best Home/Auto Insurance Company Winner: The Commerce Insurance
Company, Webster
211 Main St.
(800) 922-8276

Runner-up: Sullivan, Garrity & Donnelly/Marshall & Diggins (multiple locations)
(800) 287-8501

Best Jewelry Store Winner: Sach’s Jewelers
180 Boston Tpke., Shrewsbury
(508) 792-2300

Runner-up: Sharfmans Jewelers
19 Glennie St. B, Worcester
(508) 791-2211

Best LandscapingWinner: Woody’s Lawn Service, Millbury
(508) 667-5033

Runner-up: Green Boys Landscapes
220 Sturbridge Rd., Charlton
(774) 230-2940

Best Mom’s Salon or Spa Winner: Tu Moda
574 Pleasant St., Worcester
(508) 754-1513

Runner-up: Simple Indulgence Day Spa
598 Main St., Fiskdale
(508) 347-5505

Best Pet Store Winner: Gibson’s Pet Store
994 Grafton St., Worcester
(508) 926-8628

Runner-up: Ellie’s Pet Barn
785B Main St., Holden
(508) 829-8200

Best Shopping Center/Mall Winner: Shoppes At Blackstone Valley
70 Worcester-Providence Tpke., Millbury
(617) 232-8900

Runner-up: Natick Collection
1245 Worcester St., Natick
(508) 655-4800

Best Store for Kids’ Clothes Winner: Children’s Orchard
18 Lyman St., Westborough
(508) 366-5437

Runner-up: Button Tree Kids
1102 Pleasant St., Worcester
(508) 926-8710

Best Tire Store Winner: C&R Tire
111 Randolph Rd., Worcester
(508) 852-6464

Runner-up: Harding Tire
180 Harding St., Worcester
(774) 670-5137

Best Women’s Boutique Winner: French Twist
1098 Pleasant St., Worcester
(774) 437-9192

Runner-up: Boutique Paisley
40 N Main St., North Grafton
(508) 730-8585


[caption id="attachment_10793" align="aligncenter" width="800"] Best Pizza Place Winner: Antonio's Pizza By The Slice[/caption]
Food & Dining
Best Bakery Winner: Gerardo’s (multiple locations)

Runner-up: The Queens Cups
56 Water St., Worcester
(508) 459-9600

Best Breakfast Spot Winner: Lou Roc’s Diner
1074 W Boylston St., Worcester
(508) 852-6888

Runner-up: Birch Tree Bread Company
138 Green St. #5, Worcester
(774) 243-6944

Best Buffet Winner: Nancy Chang
372 Chandler St., Worcester
(508) 752-8899

Runner-up: Jasmine Restaurant
711 Southbridge St., Auburn
(508) 832-8868

Best Burger Place Winner: The Fix Burger Bar
106 Grove St., Worcester
(774) 823-3327

Runner-up: Wild Willy’s Burger’s
317 W Boylston St., Worcester
(508) 459-2088

Best Frozen Yogurt Shop Winner: Wooberry
141 Highland St., Worcester
(508) 907-2482

Runner-up: Swirls & Scoops
68 Worcester St., North Grafton
(508) 839-9036

Best Hot Dog Stand Winner: Hot Dog Annie’s
244 Paxton St., Leicester
(508) 892-9059

Runner-up: Coney Island
158 Southbridge St., Worcester
(508) 753-4362

Best Ice Cream Stand Winner: Meola’s Wayside Ice Cream (multiple
locations)

Runner-up: West End Creamery
481 Purgatory Rd., Whitinsville
(508) 234-2022

Best Kids’ Meals Winner: Red Rock Grill & Bar
66 W Main St., Upton
(508) 529-0500

Runner-up: Annie’s Country Kitchen
140 Main St., Sturbridge
(508) 347-2320

Best Pizza Place Winner: Antonio’s Pizza By The Slice
268 Chandler St., Worcester
(774) 530-6000

Runner-up: Rail Trail Flatbread Co.
33 Main St., Hudson
(978) 293-3552

Best Place for Family Dinner Winner: Boynton Restaurant
119 Highland St., Worcester
(508) 756-8458

Runner-up: O’Connor’s Restaurant
1160 W Boylston St., Worcester
(508) 853-0789o

Best Restaurant Winner: The Sole Proprietor
118 Highland St., Worcester
(508) 798-3474

Runner-up: O’Connor’s Restaurant
1160 W Boylston St., Worcester
(508) 853-0789

Restaurant for Families with Allergies Winner: Il Forno, West Boylston
65 W Boylston St.
(508) 835-3700

Runner-up: Red Rock Grill & Bar
66 W Main St., Upton
(508) 529-0500
Health & Wellness
Animal Hospital Winner: Cummings Veterinary Medical Center at Tufts
55 Willard St., North Grafton
(508) 839-5395

Runner-up: Putnam Veterinary Clinic
824 Main St, Shrewsbury
(508) 842-6498

Boarding/Kennel Winner: The Barkwood Inn
462 Worcester Rd., Charlton
(508) 248-7474

Runner-up: Daltons Cherrywood Kennel
780 Grafton St., Shrewsbury
(508) 755-5551

Best Dog Groomer Winner: Woof Pet Resort
394 Boston Tpke., Shrewsbury
(508) 842-9663

Runner-up: The Pampered Pet
711 Pleasant St., Paxton
(508) 799-6176

Fertility Practice Winner: Brigham and Women’s
(888) 761-3413

Runner-up: IVF New England (multiple locations)

Best Hospital Winner: UMass Memorial Health Care (multiple locations)
(508) 334-1000

Runner-up: St. Vincent Hospital
123 Summer St., Worcester
(508) 363- 5000

Best OB/GYN Practice Winner: Women’s Health of Central MA (multiple
locations)

Runner-up: Shrewsbury OB/GYN
555 Main St., 2nd Floor, Shrewsbury
(508) 842-2010

Best Optometrist or Ophthalmologist Winner: Reliant/Southboro Medical
Group
24-28 Newton St., Southborough
(508) 481-5500

Runners-up (tie): Dr. Pamela Anderson, Worcester Ophthalmology Associates
25 Oak Ave., Worcester
(508) 421-2010

Shrewsbury Family Eyecare
58 Main St. # A, Shrewsbury
(508) 845-6414

Best Orthodontist Winner: Central Massachusetts Orthodontic Associates, Worcester,
100 MLK Jr. Blvd., Suite 500
(508) 753-2489


Runner-up: Lahair & Gallagher Pediatric Dentistry & Orthodontics
102 Shore Dr., Suite 302, Worcester
(508) 854-9994

Best Pediatric Dentist Winner: Dr. Tony Saito
67 West Boylston St., West Boylston
(508) 835-6752

Runner-up: Lahair & Gallagher Pediatric Dentistry & Orthodontics
102 Shore Dr., Suite 302, Worcester
(508) 854-9994

Best Pediatrician Winner: Child Health Associates
105 Millbury St., Auburn
(508) 832-9691

Runner-up: Reliant Medical Group Pediatrics (multiple locations)
(800) 283-2556

Best Veterinarian Winner: Sturbridge Veterinary Hospital
6 Cedar St., Sturbridge
(508) 347-7374

Runner-up: Riverlin Animal Hospital
287 Riverlin St., Millbury
(508) 865-4075